کاربردهای چاپ دیجیتال

چاپ در تیراژ محدود
در چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه و یا چاپ محصولات کم تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد. یک چاپگر دیجیتال برای چاپ میلیونها برگ ساخته نشده است، بلکه باید بتواند در طول مدت زمان عمر خود نهایتاً هزاران برگ چاپ کند- که البته اینکار را خیلی خوب انجام می دهد - بنا بر این با توجه به هزینه تمام شده و سرعت کار، چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و مقرون به صرفه می باشد. البته از سال 2010 فناوری های نوین در چاپ دیجیتال بکار گرفته شد که با استفاده از تکنولوژی نانو در جوهر و همچنین تغییر سیتم پاشش جوهر، چاپگر های دیجیتال جوهر افشان توانستند بسیاری از محدودیت ها را در زمینه سرعت و هزینه تولید کنار بزنند.
چاپ شخصی شده
در چاپ دیجیتال با توجه به وجود امکان چاپ در تیراژ محدود شما می توانید هر نسخه از محصول چاپی خود را متفاوت با نسخه قبلی چاپ کنید. به عنوان مثال شما می توانید کارت تبریک‌های شخصی شده با تصاویر مختلف و یا کارت پرسنلی با طرحهای مختلف را در هر دور چاپ کنید. همچنین این قابلیت به شما امکان چاپ اطلاعات متغیر را می دهد. یعنی می توانید در هر نسخه چاپی خود اطلاعات متغیری را چاپ کنید این اطلاعات می تواند شماره سریال و یا نام گیرنده و یا تصویر هر فرد باشد.
انواع چاپ دیجیتال بر اساس ابعاد سطح چاپی
انواع چاپ دیجیتال را می¬توان از نقطه نظر ابعاد سطح چاپ شونده به سه دسته تقسیم نمود:
- چاپ ديجيتال فرمت متوسط (medium format): حداكثر ابعاد كارهاي چاپي A3+ يعني 33*48 سانتي‌متر خواهد بود. چاپ ديجيتال در اين ابعاد، به شيوه‌هاي ليزري (تونري)، جوهرافشان و نوري قابل انجام است كه بخش عمده‌اي از سفارشات چاپي ديجيتال مانند چاپ کارت ویزیت، بروشور، کاتالوگ، لفاف¬های بسته¬بندی، لیبل، عکس، چاپ روی سطوح مختلف و غیره را در برمي‌گيرد.
- چاپ ديجيتال فرمت بزرگ (Large Format) : ابعاد چاپ در اين دسته از A3+ تا عرض 150 سانتي‌متر را شامل می¬شود كه مانند چاپ‌هاي فرمت متوسط، به شيوه‌هاي ديجيتال ليزري (تونري)، جوهرافشان يا نوري انجام می¬شود. مورد كاربرد اين دسته در سفارشاتی مانند پوستر است كه تا عرض 150 سانتي‌متر و اغلب براي مصارف فضاي داخلي  (Indoor)به كار مي‌رود.
- چاپ ديجيتال فرمت عريض (wide format): ابعاد چاپ در اين گروه از عرض 150 سانتي‌متر تا عرض 500 سانتي‌متر را شامل مي‌شود كه به دليل بزرگ بودن ابعاد، اين سفارشات بيشتر براي مصارف فضاي باز (outdoor) مورد استفاده قرار مي‌گيرد. همچنين موارد چاپي اين دسته در برابر عوامل محيطي مانند نور خورشيد و آب مقاوم هستند.
قابليت‌هاي منحصر به فرد چاپ ديجيتال
 چاپ ديجيتال به طور اساسي با روش‌هاي چاپ ديگر مانند افست، فلكسو و گراوور متفاوت است. اين تفاوت از زماني آغاز مي‌شود كه محمل يا واسطه چاپي در اين شيوه حذف شده و تشكيل تصوير براي هر نوبت چاپ، مستقل از نوبت قبلي و بعدي خود انجام مي‌شود. حذف واسطه‌هاي چاپي علاوه بر كاهش هزينه و زمان آماده‌سازي، مفهوم و قابليت‌هاي جديدي براي چاپ ديجيتال ايجاد مي‌كند كه به طور عمده در روش‌هاي ديگر موجود نيست.
در چاپ‌هاي پرتيراژ و صنعتي – چاپ عرفي (Conventional)- محمل چاپي توليد مي‌شود و كپي‌هاي متعدد و بسياري از آن نمونه ، درست مشابه يكديگر چاپ مي‌شود. در نتيجه براي ايجاد تصاوير متفاوت يا تغييرات به محمل‌هاي چاپي جديدي نياز است ولي در شيوه‌هاي ديجيتال همانطور كه گفته شد پس از ايجاد يك تصوير و چاپ آن براي كپي كردن نمونه بعدي، تمام كار دوباره بازسازي مي‌شود و دوباره به چاپ مي‌رسد. بنابراين ايجاد هر تغيير يا اصلاحي در كپي جديد امكان‌پذير است.
از اين تفاوت قابليت‌هايي براي چاپ ديجيتال زاده مي‌شوند كه با ديدگاه چاپ‌هاي عرفي و پرتيراژ متفاوت است و مي‌تواند جبران‌كننده و مكمل اين روش‌ها باشد.
همين موضوع باعث شده تا امروز توليدكنندگان ماشين‌آلات چاپ‌هاي پرتيراژ مانند افست و چاپ‌هاي بسته‌بندي از قابليت‌ها و انعطاف‌پذيري شيوه ديجيتال براي تكميل امكانات ماشين‌آلات خود استفاده كنند و دستگاه‌هاي تركيبي مجهز به يونيت‌هاي ديجيتال، عرصه چاپ امروزي را به خود اختصاص دهند.
از قابليت‌هاي ويژه چاپ ديجيتال مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:
 چاپ اطلاعات متغير (Variable Data Printing)
 چاپ اطلاعات متغير از بزرگ‌ترين امكاناتي است كه يك جريان كاملا ديجيتال مي‌تواند در اختيار
مخاطبانش قرار دهد. با اين روش مي‌توان هر پيغامي را به صورت خصوصي و شخصي به چاپ رساند.
زماني كه هر صفحه وارد مرحله چاپ مي‌شود يك كامپيوتر به چاپگر مي‌گويد چگونه اطلاعاتي را كه به صورت بيت وارد چاپگر شده‌ است خروجي بگيرد. نه كامپيوتر و نه دستگاه چاپ به اينكه بيت‌ها شبه يكديگر هستند يا خير اهميت نمي‌دهد. در نتيجه به وسيله يك پايگاه اطلاعات (Data Base) مي‌توان در هر برگ چاپ محتويات متنی و حتي تصويري متفاوت از برگ ديگر به چاپ رساند. به گفته پروفسور فرانك رومانو استاد انستيتوي تكنولوژي روچستر: «چاپ ديجيتال خدمات جنبي مي‌آورد. خدمات جديدي نظير پايگاه داده‌رساني، ارسال اطلاعات شخصي‌سازي شده جز ارزش‌هاي افزوده هستند و به همين دلايل است كه روند رشد فرايندهاي سنتي كند شده و به عكس چاپ ديجيتال رو به پیشرفت است.»

سفارشي ساختن (Customization)
 چاپ ديجيتال اين امكان را ايجاد مي‌كند كه سفارش چاپ مشتري درست بر اساس نيازها و علايق وي توليد شود. اين بدين معناست كه به عنوان مثال شما مي‌توانيد كتابي را براي فردي طبق سليقه و با نام و مشخصات وي در صفحه تقديم، توليد كرده و به او اهدا كنيد.

مدت زمان آماده‌سازي كوتاه (Short Startup)
از آنجا كه هيچ تصوير فيزيكي تا بعد از خروج هر صفحه از دستگاه چاپ وجود ندارد، نياز به آماده‌سازي نيز وجود نخواهد داشت. به عبارت ديگر آماده‌سازي در دستگاه ديجيتال زماني اتفاق مي‌افتد كه كامپيوتر يك فايل را براي كپي ارسال مي‌كند زيرا تنها در آن زمان مشخص خواهد شد كه دستگاه خروجي، هر پيكسل فايل را در كجاي سطح چاپي به چاپ خواهد رساند. باقي مراحل به قدم قبلي يعني آماده‌سازي فايل و تنظيمات انجام شده روي آن بستگي خواهد داشت.

كاربري آسان ماشين‌هاي چاپ
 در حالي كه براي كار با ماشين افست نياز به يك اپراتور با تجربه و ماهر است تا بتوانيم كاري با كيفيت به چاپ برسانيم، پاي ماشين چاپ ديجيتال، نقش اپراتور چندان تاثيرگذار به نظر نمي‌رسد. اينكه تصويري را كمي پررنگ‌تر يا كم‌رنگ‌تر چاپ كنيم، ورق‌هاي چاپ شده قبلي را با بعدي‌ها مقايسه كنيم، در روش ديجيتال هيچ‌كدام بر روي ماشين چاپ انجام نمي‌شود. بلكه همه اين ملاحظات بايد در مرحله پيش از چاپ ديجيتال كه همان آماده‌سازي فايل است انجام پذيرد. البته اين موضوع چاپ ديجيتال را از تجربه بي نياز نمي‌سازد ولي نكته محسوس در اين ميان آن است كه تكنولوژي چاپ ديجيتال، چاپ را از حالت بسيار تخصصي خارج ساخته و مشتري نهايي كار چاپي را بيشتر در امور چاپ دخيل ساخته و به چهره چاپ عموميت بخشيده است.

گستردگي و تنوع در ابعاد و سطوح چاپي
چاپ ديجيتال و به ويژه روش جوهرافشان تنها شيوه‌اي است كه قابليت چاپ در ابعاد بسيار عريض با كيفيت‌هاي بالا براي مخاطب ايجاد مي‌كند. تنوع و گستردگي ابعاد چاپي به اين شيوه از قابليت‌ چاپ ليبل‌هاي كوچك در صنعت بسته‌بندي تا انواع متنوع كتاب و بروشور در اندازه‌هاي مختلف همچنين اعلان‌هاي عريض تبليغاتي فضاي باز را شامل مي‌شود. از نقطه‌نظر جنس سطح چاپي نيز اين شيوه مجموعه وسيعي از انواع كاغذها، به صورت رول و ورق در گرماژهاي مختلف، انواع فلكسي، بنر، پارچه و ... را براي چاپ به شيوه‌هاي گوناگون ديجيتال پديد مي‌آورند.
در واقع هيچ شكل ديگري از چاپ تا اين حد انعطاف‌پذير و قابل تغيير نيست. بخشي از انعطاف‌پذيري چاپ ديجيتال ناشي از اين واقعيت است كه مي‌تواند با دستگاه‌هاي مختلف موجود در بازار خروجي داشته باشد. سفارش‌دهنده محصول چاپي مي‌تواند از شيوه چاپ ليزري براي شخصي‌سازي كارت‌ها و بروشورهايش استفاده مي‌كند. در همان حال مخاطبي ديگر، براي توليد اعلان‌ چند متري مي‌تواند شيوه جوهرافشان را برگزيند. به دليل اين تنوع لازم است براي به كارگيري روش‌هاي مناسب هر سفارش، تفاوت‌هاي ميان اين شيوه‌ها و نقاط ضعف و قوت هر كدام را شناخت و از قابليت‌هاي آنها در راستاي اجراي طرح‌هاي مختلف استفاده جست.
از نقطه‌نظري ديگر چاپكاراني كه سعي مي‌كنند راهكارهاي ديجيتال را به كار بندند از مزيت صرفه‌جويي در هزينه‌ها برخوردار مي‌شوند. علاوه بر آن طيف وسيعي از محصولات چاپي را نيز مي‌توان با انتخاب‌هاي عديده همراه ساخت.
همچنين چاپ ديجيتال اين امكان را فراهم مي‌آورد تا فقط آنچه را كه لازم است به چاپ برساند و بدين طريق از صرف هزينه‌هاي اضافي جلوگيري كند.


ساعت کاری :
شنبه تا چهارشنبه ۸:۳۰ صبح الی ۱۷ بعداز ظهر
پنجشنبه ها ۸:۳۰ الی ۱ ظهر
88474796

آیا نیاز به مشاوره و راهنمایی در زمینه چاپ و طراحی دارید ؟

آیا نیاز به مشاوره با کارشناسان ما دارید ؟

لطفا اطلاعات معتبر وارد کنید ثبت نام شما با موفقیت انجام شد