ماه رمضان امسال 29 روزه است یا 30روزه؟ عید فطر چه روزی است؟

در روزهای پایانی ماه رمضان این سوال پرسیده می شود که عید فطر چه روزی است؟ ماه رمضان امسال 29 روزه یا 30 روزه خواهد بود؟ برای رویت هلال ماه شوال، 150 گروه استهلال در سراسر کشور مشغولند تا روز عید فطر 96 را به مردم اعلام کنند.
مسئول رصدخانه آستان مقدس حضرت سیدعلاءالدین حسین‌بن موسی‌الكاظم(ع) اظهار كرد: پیش‌بینی ما بر این است كه تقویم امسال تغیری نخواهد كرد و به احتمال زیاد ماه رمضان امسال ۳۰ روزه است.
محمدرضا اسفندی، مسئول رصدخانه آستان مقدس حضرت سیدعلاءالدین حسین‌بن موسی‌الكاظم(ع) در گفت‌وگو با ایكنا گفت: گروه رصدخانه این آستان مقدس از روز پنجشنبه، اول تیرماه به ارتفاعات استان كهگیلویه و بویراحمد اعزام خواهند شد.
اعزام گروه رصد هلال ماه شوال آستان قدس حسینی از روز پنجشنبه
وی افزود: با توجه به اینكه تعدادی تلسکوپ در اختیار این گروه است كه باید از روزهای قبل تنظیم شود لذا این گروه یكی دو روز زودتر از موعد رصد در ارتفاعات مستقر می‌شود و دستگاه‌های خود را تنظیم كرده تا به رؤیت هلال ماه شوال بپردازد.
اسفندی با بیان اینكه پیش‌بینی ما بر این است كه تقویم امسال تغییری نخواهد كرد و به احتمال زیاد ماه رمضان امسال ۳۰ روزه است، گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده و رصدهای سال‌های اخیر، امكان رؤیت هلال ماه شوال در روز شنبه، ۳ تیرماه ۲۹ رمضان بسیار ضعیف است اما در بعدازظهر روز یكشنبه، ۴ تیرماه در صورتی كه شرایط جوی مساعد باشد و افق عاری از هرگونه گرد و غبار و ابر باشد، هلال ماه شوال با چشم غیرمسلح هم قابل رؤیت خواهد بود.
اعزام بیش از ۱۵۰ گروه رصد هلال ماه شوال به نقاط مختلف كشور
مسئول رصدخانه آستان مقدس حضرت سیدعلاءالدین حسین‌بن موسی‌الكاظم(ع) از اعزام بیش از ۱۵۰ گروه رصد هلال ماه شوال به نقاط مختلف كشور خبر داد و گفت: این گروه‌ها زیر نظر ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری به نقاط مختلف كشور اعزام می‌شوند كه در فارس بیش از ۱۵ گروه اقدام به رؤیت هلال ماه می‌كنند.
وی ادامه داد: نحوه استقرار این گروه‌ها در نقاط مختلف، ارتباط مستقیم با وضعیت آب و هوا دارد؛ اینكه در ارتفاعاتی باشند كه گرد و غبار و ابر نباشد زیرا اگر ابر در افق باشد هیچ امكانی نیست كه هلال را رؤیت كنیم و امکان دارد یك هلال در گرد و غبار افق رؤیت شود ولی پشت ابر هیچ‌گونه هلالی قابل رویت نیست پس مكان‌هایی كه گروه‌های رصدی انتخاب می‌كنند، مكان‌هایی هستند كه عاری از هرگونه گرد و غبار و ابر هستند.


ساعت کاری :
شنبه تا چهارشنبه ۸:۳۰ صبح الی ۱۷ بعداز ظهر
پنجشنبه ها ۸:۳۰ الی ۱ ظهر
88171722

آیا نیاز به مشاوره و راهنمایی در زمینه چاپ و طراحی دارید ؟

آیا نیاز به مشاوره با کارشناسان ما دارید ؟

لطفا اطلاعات معتبر وارد کنید ثبت نام شما با موفقیت انجام شد