روش های چاپ فوری

غالبا چاپ دیجیتال به عنوان چاپ فوری شناخته شده که می‎تواند در سریع‌ترین زمان ممکن کارهای چاپی را به اتمام برساند. ما در این مقاله سعی داریم تا به یکی از روش‌ها‎ی چاپ دیجیتال به عنوان چاپ‌ فوری بپردازیم.
این روش چاپ، الکتروفتوگرافی یا زیروگرافی (Xerography) است که یک شیوه فتوکپی خشک محسوب شده که از هیچ مایع شیمیایی در آن استفاده نمی‎شود. این روش در سال 1938 توسط چستر کارلسون (Chester Carlson) اختراع شد.
روش چاپ دیجیتال الکتروفتوگرافی:
در این روش از دو نوع مرکب مایع (شیوه دیجیتال مرکبی) یا جامد پودری (تونر) استفاده می‎شود:
روش دیجیتال مرکبی:
در این روش به جای تونر از مرکب‌های رنگی استفاده میشود که برای کارهای پرتیراژ مناسب می‎باشد.
خروجی این دستگاه‌ چاپ الکتروفتوگرافی از کیفیت بالایی برخوردار است اما به دلیل پیچیدگی، دستگاه‌ این نوع چاپ از گستردگی سیستم‌های تونری برخوردار نیست.
از مزایای منحصر به فرد این شیوه چاپ می‎توان به امکان استفاده از رنگ‌های اسپات (Spot) به صورت کانال‌های رنگی مجزا و یا چاپ ۶ رنگ HI-FI اشاره نمود.
این تکنولوژی ابتدا در انحصار کمپانی Indigo قرار داشت. اندکی بعد تلاش زیادی برای گسترش آن صورت گرفت اما محدودیت اصلی این دستگاه‌ها، قیمت بالای آن و همچنین ابعاد کار چاپی توسعه چندانی نداشته است.
روش تونری:
این شیوه چاپ از طریق باردار کردن درام چرخانی توسط شعاع نور لیزر، تشکیل تصویر توسط مرکب‌های پودری (تونر) که قابلیت باردار شدن دارند و ذوب شدن این تونرها روی سطح کاغذ، انجام می‎شود.
سیستم‌های تونری می‎توانند با سرعتی بالا، تصاویری را که از ذوب شدن پودر رنگ روی کاغذ شکل می‎گیرند را ایجاد کنند.
این شیوه چاپ به اندازه روش دیگر دیجیتال (جوهرافشان) دیجیتالی نشده و در آن واسطه‌های آنالوگ متعددی بین سطوح چاپی و مخزن رنگ وجود دارد؛ اما به دلیل سرعت بالا، در امور صنعتی به کار رفته و در ردیف کارآمدترین سیستم‌های چاپ دیجیتال بخصوص در ابعاد متوسط محسوب می‎شود.
دستگاه‌ چاپ الکتروفتوگرافی در ترکیب با یک اسکنر به عنوان دستگاه‌های کپی یا لیزری شناخته می‎شود.
فرآیند چاپ دیجیتال الکتروفتوگرافی
فرآیند این نوع چاپ را می‎توان در شش مرحله  بارگیری، تصویرنگاری، مرکب‌زنی، انتقال تونر، تثبیت تونر و پاکسازی درام، خلاصه کرد که در زیر به شرح هر یک از این مراحل می‎پردازیم:
مرحله اول ـ بارگیری: ابتدا باید یک بارالکتریسیته ساکن با قدرت حداقل 600 ولت بطور منظم بر روی غلتک توزیع شود.
مرحله دوم ـ تصویر نگاری: در چاپ الکتروفتوگرافی نگارش تصویر توسط شارژ کردن یک سطح‌ ها‎دی نور و یک نور کنترل شده انجام می‎شود.
به این صورت که برگه‌ای که باید کپی شود توسط یک منبع نوری درخشان نوردهی شده و از روی صفحه تخت عدسی گذر می‎کند و یا عدسی و منبع به شکل متحرک سطح برگه‌ای که در جای خود ثابت است را می‎پویند.
سرعت حرکت کاغذ یا لنز با حرکت سطح غلتک همگام است تصویر چاپی به شکل نور بر روی سطح ‌ها‎دی نور تابیده می‎شود. این نور از دو طریق اشعه لیزر و دیودهای نوری تأمین می‎گردد.
مرحله سوم ـ مرکب زنی: در سیستم‌ها‎ی الکتروفتوگرافی مرکب‌ها‎ی مخصوصی استفاده می‎شود که می‎توانند به صورت تونرهای پودری یا مایع باشند.
ذرات تونر به بار الکتریکی حساس می‎باشند که بر روی سطح غلتک توزیع و در قسمت‌هایی از غلتک که نوردهی در آن صورت نگرفته و دارای بارالکتریکی هستند، قرار می‎گیرند.
مرحله مرکب رسانی از مهم‎ترین و دقیق‎ترین قسمت‌ها‎ی چاپ الکتروفتوگرافی به شمار می‎رود. مرکب رسانی به این صورت است که پودر تونر نرم با سایزهای حدود 8 میکرومتر بدون اینکه با درام‌ها‎ی ‌ها‎دی نور تماس داشته باشد، روی آن قرار می‎گیرد.
مرحله چهارم ـ انتقال تونر: در این مرحله برگه سفید از بین غلتک و کرونا عبور می‎کند در حالی که بار تونر، قطب مخالف است که به تبع آن تصویر رویِ تونر توسط فشار و کشش الکتریکی به کاغذ انتقال می‎یابد.
ممکن است تونر به طور مستقیم به کاغذ منتقل شود اما در برخی موارد ابتدا به یک محمل میانی منتقل می‎شود. سپس بارالکتریکی کاغذ توسط یک کرونای دیگر خنثی می‎شود.
این عمل معمولاً بلافاصله پس از گذشتن از کرونای اول صورت می‎گیرد تا کاغذ به تدریج و نه یکباره خنثی شود. نهایتاً کاغذ از یک سمت از روی غلتک بلند می‎شود.
مرحله پنجم ـ تثبیت تونر: در این مرحله تصویر تونری بر روی کاغذ تثبیت می‎شود. برای این کار کاغذ به وسیله فشار و حرارت و یا توسط فرایند تابشی پخته می‎شود.
بعد از آن یک واحد تثبیت کننده تونر را روی کاغذ تثبیت می‎کند که از این طریق تونر گرم و ذوب شده و با فشار روی سطح کاغذ تثبیت می‎گردد.
مرحله ششم ـ پاک سازی: پس از عمل چاپ، سطح درام هنوز شارژ بوده و همچنین مقداری تونر نیز روی سطح آن باقی مانده است.
بنابراین برای آنکه درام برای عمل چاپ بعدی آماده شود، باید سطح آن از لحاظ فیزیکی و الکتریکی پاک سازی شود که پس از آن با تابش نور از تونرهای باردار خالی شده و توسط یک فرچه گردان یا یک تیغه پاکسازی میگردد تا ذرات تونری که از مرحله قبل روی آن باقی‌مانده‎اند، جمع‎آوری شوند.
پاک سازی فیزیکی به منظور عاری نمودن سطح درام از تونرهای اضافی انجام می‎شود که می‎تواند بوسیله برس یا وکیوم صورت ‎گیرد. پس از خنثی سازی سطح درام، پرینتر آماده چاپ فوری بعدی می‎باشد.
چاپ دیجیتال سپهر


ساعت کاری :
شنبه تا چهارشنبه ۸:۳۰ صبح الی ۱۷ بعداز ظهر
پنجشنبه ها ۸:۳۰ الی ۱ ظهر
88474796

آیا نیاز به مشاوره و راهنمایی در زمینه چاپ و طراحی دارید ؟

آیا نیاز به مشاوره با کارشناسان ما دارید ؟

لطفا اطلاعات معتبر وارد کنید ثبت نام شما با موفقیت انجام شد